top of page

MOJE SYMBOLY


Nevím jak vy, ale já mám ve svém životě pár symbolů, které mám rád. Začnu tím prvním, který každý z vás ve spojení s námi potažmo s Ná-bytečkem znáte. Ano kopretina, kterou máme v logu, nás provází celý náš život. Je obyčejná, jednoduchá a v tom je její krása, ať už máte jednu květinu, kytici a nebo rozkvetlou louku. Je to jedna z devatera čarovných kvítí a to jí k tomu všemu dodává ještě i mystičnost. Dříve se používala i na věštění, je květinou pro nové začátky což ,v našem případě, dokonale zvládla. Prý je podle pověstí ochránkyní veškeré přírody a lesní zvěře a září jako jasná hvězda mezi ostatními. Vraťka ji má moc ráda a já taky. Vždy nám přinese radost, když ji po cestě domů někde na louce „narvu“, aby zdobila náš stůl. A ještě jednu vlastnost má, po chvíli ve váze dost zapáchá, což ji vlastně dokresluje, protože nám připomene, že všechno v životě není vždy dokonalé a je na nás a na naší toleranci jak moc si život necháme kazit. Další ze symbolů, které mám rád a nosím ho na krku, je amulet vlka.

Dostal jsem se k němu přes mého oblíbeného knižního hrdinu Geralta z Rívie, od polského spisovatele Andrzeje Sapkowského. Záměrně píši knižního hrdinu, protože příběhy zaklínače, jsem hltal ještě v době, než se stal světově známým díky hernímu a seriálovému zpracování. Tehdy nás bylo pár, kteří jsme tento svět dokonale znali, podobně jako svět Pána prstenů od geniálního autora J.R.R.Tolkiena. Psal se rok 1992 a ještě nikdo netušil, co za mánii nastane ohledně toho románu a jeho filmového zpracování. Teď už ujíždím na jiné literatuře, povětšinou na historických románech sem tam proložených nějakou detektivkou ( Chris Carter) a asi zatím tím nejlepším jsou pro mě romány Kena Folletta. Stále ale zůstává mým nej hrdinou Geralt Bílý vlk. Možná že se už chystám až mě zbělají za pár let vlasy a konečně alespoň v něčem mu budu podobný :-).

Teď alespoň nosím amulet vlka na krku podobně jako on, a i mě chrání před nestvůrami současného světa. Takže se taky rozvibruje když se potkám s někým na koho si mám dát pozor. Naštěstí to nebývá tak často. Prostě mám ten stříbrný amulet rád, jednak se mi líbí, pak mi připomíná příběh který jsem četl, ale taky mám pocit, že mě chrání a částečně mě i charakterizuje. Vlk totiž symbolizuje nejen divokost a nezávislost, ale i život v rodině či komunitě, a s tím spojenou věrnost. Může se také vykládat jako symbol boje za přežití a hledání sebe sama.

A ještě jedno spojení mě na vlkovi baví, jsem totiž Zajíček a bydlím ve Vlkově. No není to symbolické, být Zajíčkem z Vlkova?

Dalším ze symbolů je had. Hadi, ani nevím proč, mě vždy fascinovali, ale Vraťka pro mé nadšení z nich, neměla tak úplně pochopení. Po návratu z Peru, kde je had jedním z posvátných zvířat spolu s kondorem a jaguárem, má fascinace tímto zvířetem ještě narostla. Hada totiž Inkové vnímali jako zvíře symbolizující poznání, sexualitu a uzdravující sílu přírody. Spojovali ho s moudrostí a uzdravováním, představoval pro ně základní životní sílu, která usiluje o jednotu a tvoření. Had je také symbolem plodnosti, zvířetem, které v nás dokáže oživit vášeň a pomoci nám odložit minulost tak, jako had svléká kůži. A tak se stalo, že v jedné slabé chvilce Vraťka na moje naléhání odpověděla. „Snad jedině že by sis ho pořídil do práce.“ No a bylo jasno, ještě ten den jsme vybourali v kanceláři výklenek a za týden jsem si dokončil samotné terárium.

Hadovi jsem v něm vytvořil také vodopád, pod kterým jsem do skály vyryl další ze symbolů které mě provází a to andský kříž CHAKANU, se kterou jsem se setkal také v Peru a která má mimo jiné i vazbu právě na posvátná zvířata, kterými jsem se jako symboly nakonec obklopil. Hada mám v teráriu, jaguára na tepané incké masce zavěšené nad ním a kondor zdobí mé zápěstí svým symbolem na tkaném náramku přímo z Peru. Na zápěstí mám i další ze symbolů našich cest náramky ze světadílů které jsem navštívil. Chybí už jen Austrálie a Antarktida.

Ale zpět k hadovi. Je to krajta královská a je to samec. Pojmenoval jsem ho Amaru podle mýtického andského zvířete s tělem hada propojujícího podle legend nebe a zemi. Není mi však jen symbolem, je to taky přítel a zvíře které mě dokáže naplnit klidem a pohodou která z něho vyzařuje. A po pravdě je taky ideální co se týče náročnosti což mi vyhovuje vzhledem k našim cestám které podnikáme a z kterých si vždy přivezu něco co mi cvrkne do nosu abych si symbolicky připomněl ty krásné chvíle které jsme na nich prožili.

A jaké symboly provází Vás životem? Napište mi do komentářů pod příspěvkem. Moc by mě zajímalo jak to máte Vy.

A příště se můžete těšit na letní povídku.


256 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

SLIBY CHYBY ?

Comments


ZE ŽIVOTA NÁBYTKÁŘE

bottom of page